Dzień dobry Mili Goście!
Zapraszamy na krótki spacer po naszym Centrum Terapii we Wrocławiu. DOBRO TY zamieszkało w pięknym błękitnym budynku przy ul. Robotniczej. To właśnie tutaj zapragnęło pomagać dzieciom i dorosłym, bo każda terapia choć indywidualna jest wsparciem dla całej rodziny. Nasze Centrum Terapii to miejsce, w którym Dziecko widzi Dorosłego, a Dorosły widzi Dziecko. To przestrzeń w której człowiek ma szansę stanąć na ścieżce ku DOBREMU życiu!
W Centrum Terapii DOBRO TY pomożemy Ci się nim zaopiekować!
Nazwa naszego Centrum Terapii DOBRO TY znalazła swój początek w pasji i miłości do pracy z drugim człowiekiem. Główny symbol naszego centrum to balonik – dobro sprawia, że czujemy się szczęśliwsi, dokładnie tak jakbyśmy nabrali w płuca świeżego powietrza i zaczynali od początku, od nowa z radością!
Z drugiej strony dobro mieszka w nas. Nasze wewnętrzne dzieci często przypominają nam o swojej obecności – pora się wreszcie o nie zatroszczyć. Przyszłe Ja podziękuje kiedyś Dzisiejszemu Ja!
TERAPIA INTEGRACJI SENSORYCZNEJ
Terapia jest przede wszystkim ZAWSZE ważnym spotkaniem dziecka, jego rodziny i terapeuty. Wiąże się ono bowiem z indywidualnym podejściem do każdego z podopiecznych, a przede wszystkim z ogromną odpowiedzialnością. Powodzenie terapii dziecięcej jest bowiem zależne głównie od dorosłych… DZIŚ stawia pierwszy krok, by dotrzeć do JUTRA. Miło jest móc ku niemu podążać w DOBRYM, rozumiejącym potrzeby towarzystwie!
TERAPEUTA INTEGRACJI SENSORYCZNEJ, TERAPEUTA RĘKI
Jeżeli chcesz zrozumieć czym jest integracja sensoryczna, to pozwól nam zaprosić Cię na spacer do miejsca, które stworzyliśmy właśnie po to by rozwiązać WYJĄTKOWE TAJEMNICE, bez pośpiechu…
Wyobraź sobie pierwszą scenę: dziecko skończyło właśnie dwa lata i podarowano mu prezent. Wewnątrz pudełka były nowe ubrania. Piękne, wyprasowane. Rodzice czują ogromną wdzięczność i chcą okazać ją gościom! Postanowili od razu przymierzyć je swojemu maleństwu. Niestety, obdarowane prezentem dziecko, w momencie ubierania zaczęło krzyczeć, uciekać i płakać… Zainteresowało się nimi dopiero wtedy, gdy zostały wielokrotnie przez rodziców wyprane…
Druga scena prowadzi nas ku czterolatkowi. W przedszkolu wszyscy go znają. Nie zawsze bywa lubiany przez rówieśników, nauczyciele zwracają uwagę opiekunom, że ciągle wpada na inne dzieci, albo je popycha. Przeszkadza w trakcie zajęć, albo nie może skupić dłuższej uwagi na powierzonym przez rodziców zadaniu, którzy to opiekując się dzieckiem muszą mieć przy nim „oczy dookoła głowy”.
A teraz wyobraź sobie scenę trzecią i dziecko, które bawi się na placu zabaw, na którym nie ma bezpiecznej nawierzchni. Potyka się i upada. Rodzice sześciolatka są przerażeni, kolano jest rozbite, a rana mocno krwawi, lecz ich pociecha nie zwraca nań wcale uwagi. Bawi się w najlepsze.
Integracja sensoryczna jest zatem terminem, który pozwala określić właściwą organizację odczuć sensorycznych tzw. bodźców, które napływają przez receptory czucia.
To niełatwe pojęcie wyznacza nam bowiem kierunek, który wskazuje iż to właśnie mózg: otrzymuje, rozpoznaje, segreguje oraz interpretuje informacje ze wszystkich zmysłów takich jak: wzrok, słuch, węch, równowaga, dotyk, kinestezja, by wreszcie integrować je z poprzedzającymi doświadczeniami. To właśnie dzięki temu nasz mózg kreuje właściwą do sytuacji reakcję adaptacyjną, która jest tą najbardziej adekwatną.
O rozpoczęciu procesu neurobiologicznego, jakim jest właśnie wspomniana integracja sensoryczna można mówić już od okresu płodowego. Szczególną rolę odgrywają w nim zmysł dotyku, równowaga i propriocepcja (tzw. czucie głębokie). Integracja sensoryczna jestem zatem zdolnością dziecka do odczuwania i reagowania na informacje dostarczane z otoczenia i własnego ciała. W momencie, gdy wszystko jest zgodne i funkcjonuje właściwie, dziecko sprawnie się porusza, odbiera bodźce z zewnątrz i zachowuje się odpowiednio do sytuacji.
Terapia integracji sensorycznej w naszej placówce adresowana jest przede wszystkim dla dzieci w wieku przedszkolnym, ale także dla dzieci szkolnych. Jej efekty są korzystne dla rozwoju i funkcjonowania dziecka w codziennej rzeczywistości. Może być to zarówno terapia wiodąca jak i wspomagająca.
Jeżeli zastanawiasz się czy skonsultować się z terapeutą możesz skorzystać z naszego SENSOMETRU lub zadzwonić do NASZEGO CENTRUM, gdzie udzielimy Ci porady.
Program pracy terapeutycznej z zakresu terapii ręki obejmuje dzieci przedszkolne i szkolne w tym dzieci z orzeczeniem, objęte wczesnym wspomaganiem, opiniami z poradni psychologiczno – pedagogicznej oraz trudnościami związanymi z samoobsługą, nieprawidłowym chwytem pisarskim, problemami z postawą ciała, nieprawidłowym napięciem posturalnym, nieprawidłową stabilizacją centralną, posiadające trudności z koordynacją rąk oraz trudności w wykonywaniu ćwiczeń manualnych, precyzyjnych i grafomotorycznych.
Głównym założeniem programu terapeutycznego jest osiągnięcie sprawności manualnej i grafomotorycznej, jak również postęp w zakresie funkcji i jakości pisania – wyboru właściwej dla podopiecznego techniki, strony, normalizacja napięcia posturalnego, stabilizacji posturalnej, usprawnienie precyzyjnych ruchów dłoni i palców.
W ramach opieki specjalistycznej w naszym centrum dostępne jest wsparcie neurologopedy. Praca specjalisty opiera się o zróżnicowane metody dostosowane do umiejętności i potrzeb dziecka.
Celem terapii logopedycznej jest:
Jeżeli chcecie Państwo dowiedzieć się czegoś więcej o naszym Centrum zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku.
Polub nas